História značky Reebok

PRODUKTY   MODELY   TECHNOLÓGIA

Aký je celý príbeh značky Reebok? Pokiaľ sa nejaká značka športového oblečenia môže pochváliť históriou raketových vzostupov a pádov, potom je to Reebok. Spoločnosť Reebok bola založená v roku 1958 a vznikla ako pokračovanie firmy JW Foster and Sons vyrábajúcu športovú obuv, ktorá ako jedna z prvých začala vo svojich bežeckých topánkach používať bežecké hroty. Táto značka športového oblečenia, ktorá bola ťažko považovaná za titana v oblasti tenisiek, zaznamenala v posledných rokoch skokový nárast vďaka návratu "dad sneaker", ktorý ju v 80. rokoch vyniesol na historický vrchol.

Spoločnosť, ktorá sa neskôr stala Reebokom založil v 90. rokoch 19. storočia Joseph William Foster v meste Bolton vo Veľkej Británii. Foster bol priekopníkom jedných z prvých bežeckých topánok s hrotmi. Foster zakladá spoločnosť JW Foster a zameriava sa na vývoj športovej obuvi. Jeho synovia sa pripájajú k rodinnému podniku a názov spoločnosti sa mení na JW Foster & Sons. Foster vyvíja nový štýl bežeckých tenisiek s koženým zvrškom a podrážkou s hrotmi, ktoré zlepšujú priľnavosť k povrchu.

Bežecké topánky Foster Running Pumps sa stávajú hitom medzi športovcami a na olympijských hrách v Paríži ich obul bežec Harold Abrahams, ktorý získava pre Veľkú Britániu zlato v behu na 100 metrov. Topánky sú následne obľúbené v celej Británii a počas olympijských hier ich môžeme uvidieť na vrcholových športovcoch. Joe a Jeff Fosterovci zakladajú spoločnosť Reebok. Názov, značky vznikol podľa druhu africkej antilopy – „rhebok“, pochádzajúcej z juhoafrického slovníka, ktorý objavil mladý Joe Foster.

Reebok_ Cybill-Shepherdová
Reebok_ Gigi-Hadid
Reebok-Classic-Leather-1983

Rok 1979 sa Reebok dostáva na americký trh. Rozrastá sa aj o ďalšie trhy a začína predávať svoje výrobky vo viac ako 28 krajinách sveta. Roku 1980 predstavujú aj športové oblečenie a doplnky, vrátane teplákových súprav, ktoré sa vyrábajú a navrhujú dodnes. V roku 1983 sú vydané tenisky Reebok Classic Leather, ikonické tenisky, ktoré boli síce pôvodne vyrobené na behanie, ale následne túto obuv značka Reebok uprednostnila na bežné nosenie.

Herečka Cybill Shepherdová si na odovzdávaní cien Emmy obula oranžové tenisky Reebok. Rad Freestyle sa stáva populárny na uliciach aj v telocvični v čase vrcholiaceho šialenstva aerobiku v 80. rokoch. V roku 1989 Reebok predstavuje preslávenú technológiu "Pump" - nafúknuté komory na povrchu obuvi poskytujú užívateľovi individuálnejšie prispôsobenie. Basketbalista Dee Brown obul svoje Pumpky pred zrakmi divákov tesne pred tým, než hodil kôš.

1995:  v spolupráci s hviezdou NBA Shaquillom O'Nealom robí spoločnosť Reebok v deväťdesiatych rokoch ďalší odvážny krok a vytvára basketbalovú obuv "Reebok Shaqnosis". V roku 2000 spoločnosť Reebok podpisuje desaťročnú licenčnú zmluvu s NFL. A v roku 2001 Reebok uzatvára zmluvu s NBA a vybavuje 29 tímov NBA a 16 tímov WNBA.

V roku 2003 Reebok vydáva kolekciu S Carter s rapperom Jay Z, čo je ich prvá spolupráca s nešportovcom. Spoločnosť adidas v roku 2005 získava Reebok ako dcérsku spoločnosť v hodnote približne 3,5 miliardy dolárov. V roku 2010 Reebok nadväzuje partnerstvo s organizáciou cross tréning a stáva sa sponzorom celosvetových súťaží tohto športu. V roku 2014 Rapper Kendrick Lamar podpisuje zmluvu so spoločnosťou Reebok ako ambasádor značky. Roku 2016 sa ako ambasádormi značky stávajú aj známe tváre ako Gigi Hadid a Ariana Grande.