Najlepšia starostlivosť o topánky

Vaša obuv vydrží dlhšie a bude vyzerať lepšie, ak sa o ňu budete správne starať!

Než začnete nosiť novú obuv, mali by ste ju ošetriť vhodným ochranným sprejom, najmä ak má byť vystavená extrémnym podmienkam (Napr. Veľká vlhkosť, blato a i.).

Pri obúvaní používajte nazúvaciu lyžicu. Zošliapanuté a deformované pätné goliere skracujú životnosť topánok a obmedzujú ich schopnosť chrániť Vaše päty a členky.

Obuv denne striedajte. Pokiaľ po jednom dni nosenia necháte topánky odpočívať 24-48 hodín, budú mať možnosť vyschnúť, čím sa obmedzí rast baktérií a plesní, ktoré spôsobujú zápach a plesňové ochorenia nôh.

Pot obsahuje kyseliny, ktoré môžu Vašu obuv časom poškodiť. Vždy spolu s obuvou noste kvalitné ponožky. Po náročnom použití (pri športe, v extrémnom teple alebo vlhkosti) odstráňte vlhkosť vytretím vonkajšej aj vnútornej strany topánky mäkkou, čistou handričkou a nechajte obuv prirodzene vyschnúť. Kamienky a štrk, ktorý sa zachytí na nášľapnej ploche podrážky, môže obmedziť priľnavosť a poškodiť obuv. Opatrne ich odstráňte špáradlom alebo podobným predmetom, berte ohľad na to, aby ste nepoškodili podošvu. Obuv uchovávajte na chladnom a suchom mieste mimo priameho zdroja tepla a prílišnej vlhkosti.


Koža, syntetická koža, technické tkaniny a lepidlá môžu byť prílišným teplom poškodené. Zvršky môžu vydržať dvakrát dlhšie ako medzipodošvy, avšak akonáhle sa opotrebuje polstrovanie v medzipodošve, obuv by ste mali vymeniť. V prípade náročného použitia (časté športové aktivity, obzvlášť beh) takýto prípad môže nastať aj každé 3 až 4 mesiace.

Obuv nikdy neperte v práčke! Podrobnejšie informácie o čistení obuvi nájdete tu.

Náš tip: Impregnačné a ochranné prípravky Collonil